Dadogó gyerekeknél, ahogy a felnőtteknél is a folyékonyabb beszéd kulcsa a megfelelő önbizalom.
Nem olyan régen kaptam egy szülői levelet, hogyan lehet növelni egy kisiskolás gyerek önbizalmát, ha egyébként átlagos, semmiben sem tehetséges?
Hogyan növeljük gyorsan, egyszerűen egy dadogó gyerek önbizalmát?
A legegyszerűbb és leglátványosabb módja a gyerekek önbizalmának növelésére, ha önállóságra tanítjuk őket. Természetesen életkortól függő, hogy miben lehet egy gyerek önálló.
Óvodások:
- már tudnak asztalt teríteni,
- egyedül öltözködni,
- ha boltba megyünk, bizonyos árukat ők tehetnek a kosárba,
- figyelhetik a lámpát, mikor lesz zöld, mikor mehetünk át a zebránál,
Az 5-6 évesek:
- át tudnak menni a szomszédba, átadni egy üzenetet, vagy elkérni valamit,
- ismerik az utat az ovitól (iskolától) hazafelé,
- a buszon tudják melyik megállónál kell leszállni, hol kell jelezni.
8-10 éves gyerekek:
- már lehet saját zsebpénze, amit arra költ, amire csak akar.
- vigyázhat a kistestvérére,
- meg tudja melegíteni az ételt a mikróban,
- be tudja pakolni a táskáját, nekünk csak át kell nézni.
- a boltban leolvassák minek mi az ára, két termék közül melyik az olcsóbb,
Fontos, hogy a gyerek érezze, hogy „képes vagyok rá”, és a közös családi programoknál, különféle tevékenységeknél neki is legyen meg a maga feladata.
Ezen kívül látja, hogy amit tanult (amit már tud), azt mire tudja használni.
Az önbizalom halála a tehetetlenség érzése
Mikor egy gyerek elkezd dadogni, a szülő önkéntelenül is védelmezni szeretné. Ez természetes, és a gyerek is „örül” neki, hiszen neki is trauma, hogy nem úgy működik a teste, ahogyan ő szeretné.
Felnőtt dadogóként is rettenetes átélni, hogy a testünk nem engedelmeskedik nekünk. Úgy gondoljuk, ebből a tehetetlen állapotból lehetetlen kilépni. Szerencsére ez nem így van. Felnőttként is képesek vagyunk legyőzni a dadogást.
A kisgyerekek baj esetén ösztönösen futnak egy felnőtthöz, szülőhöz segítségért. Mikor azt látják, hogy a szülő is tehetetlen, nem tud segíteni, valójában akkor tanulják meg, hogy a dadogásból nem lehet kikerülni. Bármit teszek, akkor sem tudok ebből kilépni. Ezért egy idő után már meg sem próbálják.
Miért dadog a gyerek?
Hogy szülőként mindezt a tehetetlenség érzést elkerülhessük, és érdemben is segíteni tudjunk a gyereknek, javaslom a szülőknek szóló könyveimet (4 db). További részleteket, és a megrendelést itt találod.
Hogyan segít az önállóságra nevelés legyőzni a dadogást?
A gyerek viselkedése magabiztosabb, határozottabb lesz. Megtapasztalja, hogy ő is „képes rá”, megismeri a határait. Megtanulja, hogyha valami elsőre nem sikerül, még nem szabad feladni. Érdemes megpróbálni újra. Idővel azt is megtanulja, meddig érdemes próbálkozni, mikor kell a dolgokat végleg feladni.
A kisgyerek gondolkodása még fekete-fehér. Sok dadogó a beszédében is csak a hibátlant tudja elfogadni, ez nagyon önbizalom romboló. Az önállóság, és a tapasztalat segít neki megtanulni, mi az „elég jó”. Lehet, hogy nem sikerült hibátlanul elmondani, de azért megértették, mit szeretnék, ezért máskor is meg fogom próbálni – és akkor már biztosan jobban fog menni.
Mivel a beszéd a viselkedésünk része, így a más területeken megszerzett magabiztosság, „képes vagyok rá” érzést a beszédre is át tudjuk vinni.
Ne higgyj nekem, próbáljátok ki!
Kedves Gábor!
Sajnos minden klasszikus felnőttkori dadogás gyerekkorban kezdődik (ahogy én tudom). Ezért tartom fontosnak, hogy a szülők tudjanak segíteni a kisebb és nagyobb gyerekeknek olyan helyzetekben, amiben nem tudnak egyedül megbirkózni.
Visszatérve hozzád. Elgondolkoztam, mit tudsz tenni, most 33 évesen?
Mivel én is felnőttként kerestem megoldást a dadogásomra, tudom, hogy elérhető célokat kell kitűzni. Ezért elvetettem azt a gondolatot, hogy egyszerre, egy ugrásban fogom elérni, hogy soha többet ne dadogjak. Ezért azt tűztem ki célul, hogy minél több helyzetben és minél hosszabb ideig legyen folyékony a beszédem, megakadás nélkül. Ezen dolgoztam hónapokig, évekig.
Ehhez felmértem, általában hol, milyen beszédszitációkban veszek részt? Hol kell megszólalnom? Kiválasztottam a könnyebbeket, és ott igyekeztem elérni a fenti célomat. Volt, amikor sikerült, ennek nagyon örültem, és volt, amikor nem jött össze. Ilyenkor próbáltam kielemezni, mi történt és legközelebb mit fogok másként csinálni.
Mikor ezek már könnyebben mentek, utána haladtam tovább, a következő lépcsőfokra. Hiszen nem az volt a célom, hogy gyűjtsem a kudarcokat. Hanem épp ellenkezőleg, hogy bebizonyítsam magamnak, hogy meg tudom csinálni. Képes vagyok rá!
33 évesen is Dadogok 🙂 🙂 😀 😀