EQ vagy IQ, melyik a fontosabb? Sok dadogó gondolja úgy, elég csupán a szakmai hozzáértés, hogy mások elfogadjanak. Mikor munkát keres, rádöbben, hogy ez valahogy még sem igaz.
Irigykedik, mikor másokat előléptetnek, de sokszor észre sem veszi, mikor kritizálja a többieket, nem tud csapatban dolgozni. Nem érti, miért ő és miért nem én?
Tudod pontosan mit jelent?
Ahhoz, hogy el tudd dönteni, melyik a fontosabb, EQ vagy IQ? Először tisztázzuk a fogalmakat.
Intelligenciahányados.
Egy mérőszám, ami megmutatja, hogy a szellemi képességeid (intelligenciád) mennyivel magasabb, vagy alacsonyabb az átlagnál.
Kevesebben tudják, mit is jelent az érzelmi intelligencia, és miért fontos nekünk? Pedig a dadogás lelki okai is csökkennek az érzelmi intelligencia fejlesztésével.
Az érzelmi intelligencia nagyon összetett fogalom. Egy mondatba sűrítve, az EQ annyit tesz, hogy felismerjünk a saját és mások érzéseit, és ezeket figyelembe véve cselekszünk.
EQ vagy IQ? Melyiket fejlesszem?
Míg a saját intelligenciahányadosunkon nehezen tudunk változtatni, addig az érzelmi intelligencia a személyiség fejlesztése révén sokkal könnyebben formálható.
Sokan szeretnék abbahagyni a dadogást. Nagyon nehéz eldönteni, hol kezdjed, mi segítene a leggyorsabban?
Saját tapasztalat, hogy az érzelmi intelligencia fejlesztése segít a stabilabb kapcsolatok kialakításában, és általa könnyebben hagyod el a dadogásodat is. Hiszen
- azáltal, hogy fejleszted az önismeretedet, jobb döntéseket tudsz hozni, hogyan gyakorolj. Felnőtteknek szóló, konkrét gyakorlatokat ezekben a fizetős termékekben találsz.
- könnyebben szót értesz másokkal, így jobb csapatjátékos leszel.
Az EQ négy fő területe
Az érzelmi intelligencia nagyon összetett fogalom, ahogy általában az érzelmekben, nehéz benne eligazodni. De azért van 4 fő területe, ami alapján már csoportosíthatunk.
A fogalmat ismered, de ismételjünk, mert sokan ilyenkor csupán a hibáikat sorolják, az értékeiket, amire büszkék lehetnek, azokat alábecsülik. Pedig ide tartoznak még a megérzéseid, sőt még az ízlésed is.
Az önismeret alapja:
a valós önkép, a megfelelő önértékelés
(hibák, jó tulajdonságok együttvéve). Ami fontos, legyél tisztában a saját korlátaiddal!
Ezt a dadogó gyerekek szüleinek is hasznos tudni, hiszen nagyon sok oka lehet annak, hogy mitől kezd el dadogni a gyerek.
Persze, minden felnőtt dadogó szeretne megszabadulni a dadogástól, ahogy észreveszem a Győzd le a dadogásod leckecsomag vevőinél, mindenki más tempóban halad, és mindenki előtt más célok lebegnek, miért akarja csökkenteni a dadogását?
Ez így van jól, ezért szeretek velük dolgozni. (Ugye tudod, hogy én vagyok jelenleg az egyetlen mentor, akinél fix áron korlátlan személyes segítséget kapsz? Amíg tartod velem a kapcsolatot, segíteni fogok neked, hogy azt az eredményt érd el, amit szeretnél)
Az önismeret másik fontos része az
érzelmi tudatosság
A saját érzelmeid, és azok hatásainak felismerése extrém nehéz feladat. De megéri a fáradozást.
Ide tartozik még a
magabiztosság
a saját magadba és a képességeidbe vetett egészséges hit.
magába foglalja a környezet által kiváltott reakcióidat, érzelmeidet és önmagad fegyelmezését.
részei:
érzelmi önkontroll
– Ugye azért dadogsz, mert téged kiskorodban fejre ejtettek?
(nagy levegő, számolok magamban 10-ig, és nyugodt, tárgyilagos hangon:
– Nem egészen, szerencsére a beszédemen kívül ugyanúgy látok, hallok, és érzek, mint bárki más. – ha tehetem kerülöm az ilyen embereket. Brrr…
önazonos viselkedés
Ami nagyjából annyit jelent, hogy ne csak ismerd az értékeidet, de tedd láthatóvá a viselkedésedben is.
rugalmasság
Hogyan reagálsz a változásokra?
Képes vagy a hirtelen ért hatásokra a helyzetnek megfelelően reagálni, úgy, hogy közben önazonos maradsz?
(Ez már nagyon haladó szint, ha dadogsz, ösztönből biztos nem fog menni)
alatt mások szükségleteinek és gondjainak felismerését értem.
Ehhez szükséges:
empátia
Belehelyezkedni a másik nézőpontjába, és megérteni a problémáját, őszintén érdeklődni iránta.
szervezeti tudatosság
Voltál már úgy, hogy beléptél egy terembe, rögtön felismerted, ki a társaság középpontja, kit követnek a legtöbben?
Akkor bizonyára te jól fel tudod mérni egy csoport érzelmi állapotát, hangulatát, erőviszonyait.
figyelj másokra
Itt nem csak a környezetedre gondolok, hanem akár egy gyári munkásként figyelsz arra, hogy az a ruha, vagy cipő, ami kikerül a kezedből, nem csak átcsúszik a meó ellenőrzésén, hanem, aki megveszi, elégedett legyen vele?
De tanárként érd el, hogy a diákjaid érdeklődve járjanak az óráidra, orvosként a pácienseid érezzék, hogy jó kezekben vannak.
Képes vagy másokat fejleszteni, egy közös célért összekovácsolni embereket?
Sose manipulálj másokat önérdekből, és ismerd fel azt is, ha téged akarnak károsan befolyásolni. Törekedj a nyertes-nyertes megoldásokra!
Képes vagy észrevenni, ha segíteni tudsz másoknak kibontakoztatni a képességeiket?
Képes vagy embereket és csoportokat motiválni egy közös cél eléréséhez?
Tudod, hogyan győzz meg másokat?
Az interneten nagyon sok információt, tanácsot találsz ebben a témában. Neked kell eldöntened, kire hallgatsz. Én abban tudok neked segíteni, hogyan használd fel az érzelmi intelligenciát a beszéded javítására.
Felnőttként, ha teljeskörű megoldást keresel, akkor a leckecsomagot ajánlom.
Győzd le a dadogásod!
Szeretnél te is azok közé tartozni, akik ma már használják a tanácsaimat? Még ne mondj igen, annyit mondj, hogy talán…
A Győzd le a dadogásod email-tanfolyam neked is segíteni fog, a leckéket otthon tanulod, napról napra tapasztalod az eredményeket, először a kisebbeket, utána a nagyobbakat.
Beszélj könnyebben!
Dadogás nélkül a te életed is könnyebb lenne? Szeretnél folyékonyabban beszélni? Kattints, ha kis lépésben is, de azért elkezdenéd.
Csökkentsd a beszédfélelmedet!
Felnőtt dadogóként te is félsz megszólalni? Úgy érzed, a beszéd kínlódás? Ez a könyv a kritika és a visszautasítás kezelésében segít neked.